Aktivitetsplan

Vuggestuen – Aktivitetsplan uge 15+16, 2021

Vuggestuen uge 15/Tema.: Forår.

Mandag 12.04.

Mini.: Vi mærker os selv og får tryk-massage (Laura,      

          Sara)

Grave.: Vi laver hånd/fod aftryk (Dorthe, Julie Lærke)

Spejder.: Sanse-leg i blade, sand og æske med ting 

               (Emma, Rikke)

Klatre.: Tur (Benjamin)

Tirsdag 13.04.

Mini.: Vi øver ansigtsudtryk og snakker om dem (Laura, 

         Sara)

Grave.: Vi laver hånd/fod aftryk (Dorthe, Julie Lærke)

Spejder.: Små grupper på fire, for mere intens samvær 

               (Emma, Rikke)

Klatre.: Aktiviteter i MT (Benjamin)

Onsdag 14.04. (Hurra og Tillykke til Knud – 1 år i dag)

Mini.: Vi øver os i kropsdele (Laura, Sara)

Grave.: vi øver farver og tæller til 10 (Dorthe, Julie 

             Lærke)

Spejder.: ”Scooter-ræs” (Emma, Rikke)

Klatre.: Tur (Benjamin)

Torsdag 15.04.

Mini.: Vi laver tryk-massage (Laura, Sara)

Grave.: Tur ud i det blå (Dorthe, Julie Lærke)

Spejder.: Små grupper på fire, for mere intens samvær 

               (Emma, Rikke)

Klatre.: Aktiviteter i MT (Benjamin)

Fredag 16.04. (Hurra og Tillykke til Karl – 1 år i dag)

Mini.: Vi slutter ugen af med sang og leg om kroppen 

          (Laura, Sara)

Grave.: Bålmad (Dorthe, Julie Lærke)

Spejder.: Tur til Blommevænget (Emma, Rikke)

Klatre.: Tur (Benjamin)

Vuggestuen uge 16/Tema.: Forår

Mandag 19.04.

Mini.: Vi synger Bondegårdssange (Laura, Sara)

Grave.: Vi finder sten (Dorthe, Julie Lærke)

Spejder.: Fingermaling (Emma, Rikke)

Klatre.: Aktiviteter i MT (Benjamin)

Tirsdag 20.04.

Mini.: Vi finder forskellige dyr i sandet (Laura, Sara)

Grave.: Vi maler og ruller vores sten i glimmer (Dorthe, 

             Julie Lærke)

Spejder.: Små grupper (Emma, Rikke)

Klatre.: Tur (Benjamin)

Onsdag 21.04.

Mini.: Vi lære om de forskellige Bondegårdsdyr (Laura, 

          Sara)

Grave.: Hvis vejret er godt, går vi på bare fødder og 

             mærker forskelligt underlag (Dorthe, Julie

             Lærke)

Spejder.: Rim og Remser (Emma, Rikke)

Klatre.: Aktiviteter i MT (Benjamin)

Torsdag 22.04.

Mini.: Tur til Vejlskovgård, MT bil kl. 09.00 (Laura, Sara)

Grave.: Vi øver at tælle til 30 (Dorthe, Julie Lærke)

Spejder.: Små grupper (Emma, Rikke)

Klatre.: Tur (Benjamin)

Fredag 23.04.

Mini.: Vi slutter ugen af med sang og leg om 

         Bondegårdsdyr (Laura, Sara)

Grave.: Bålmad (Dorthe, Julie Lærke)

Spejder.: Skovtur (Emma, Rikke)

Klatre.: Aktiviteter i MT (Benjamin)

Børnehaven – Aktivitetsplan uge 15+16, 2021

Børnehaven uge 15/Tema.: Forår (Flyvemy.: + Kroppen/Fugle)

Mandag 12.04.

Strand.: Vi finder Edderkopper og lader dem kravle på 

              vores hænder – vi synger ”Lille Peter Edder-

              kop” (Helle, Sanne)

Strand/Flyv.: Vi deltager i ”Danmark samler Affald 2021”  

            – vi giver Strandvejen en ordentlig ”for-

            årsrengøring” (Louise, Nahid / Eva, Marcus)

Tirsdag 13.04.

Strand.: Vi løfter stubbe og ser om vi kan finde                              Bænkebidere – vi synger ”Bænkebider-sangen”

              (Helle, Sanne)

Skov.: Fortællingen om ”De 3 Bukkebruse” (Louise, 

           Nahid)

Flyv.: Program fra Tirsdag sidste uge – ”Blod, Mave, 

         Tarme” – tur til Hølken. Vi laver fiberrig

          bålmad og håber en eller to Flyvemy. snitter sig                fingrene, så vi kan lave ”blod-aftryk”på papir

          eller lave en ”Corona-test” (det sidste var en

          joke). MT bil kl. 09.00 og 09.30 (Eva, Marcus)

Onsdag 14.04.

Strand.: Tur til Økologisk have. Vi ser på Bier og synger                ”Sur sur sur, lille Bi omkring” (Sanne)

Skov.: Skovtur (Louise, Nahid)

Flyv.: På fugletur til Rågekolonien i Dyngby. Vi har                     Kikkert med, så vi kan se Rågerne bygge reder –

         vi skal også lede efter Spætter og lege ”Fugle- 

         Memory”. Vi cykler kl. 09.00 (Eva, Marcus)

Torsdag 15.04.

Strand.: Vi ser i bøger om fugle og øver os i hvad de 

              hedder (Helle, Sanne)

Skov.: Bålmad – Suppe (Porre, Aubergine Grøne Peber, 

           Kokosmælk, Tomatpuré og Pasta) (Louise,

           Nahid)

Flyv.: Vi skal lytte til forskellige fuglestemmer og så skal 

         vi på fugletur til Bjerager med kikkert og

         fuglebøger (Eva, Marcus)

Fredag 16.04.

Strand.: Bålmad (Helle, Sanne)

Skov.: Vi laver blomster på træer (Louise, Nahid)

Flyv.: Vi tegner fugle – læser om fugle og laver fugleæg 

         af ler (Eva, Marcus)

Børnehaven uge 16/Tema.: Forår (Flyvemy.: + Kroppen/Fugle)

Mandag 19.04.

Strand.: Vi graver efter Regnorme og prøver at bevæge 

              os som dem (Helle, sanne)

Skov.: Fortællingen om ”Hans og Grethe” (Louise, 

           Nahid)

Flyv.: ”Hænder og Fødder”. Vi skal prøve at bygge  

          klodser med fødderne/tæerne – prøve at bruge

          den modsatte hånd af, hvad vi normalt bruger til

          at skrive/spise med. Vi skal også lave fingeraftryk 

          og lege spåkoner (Eva, Marcus)

Tirsdag 20.04.

Strand.: Vi sår Solsikkefrø (Helle, Sanne)

Skov.: Tur til stranden (Louise, Nahid)

Flyv.: Klima – Hvor kommer den ”Grønne Energi” fra ? 

         Den ene gruppe bygger vindmøller og laver

         solfangere – den anden gruppe besøger et hus               med solfangere og nogle vindmøller – og så

         bytter vi. (Eva, Marcus)

Onsdag 21.04.

Strand.: Vi laver forhindringsbane og øver os i at gå baglæns (Sanne)

Skov.: Vi laver blomster på træer (Louise, Nahid)

Flyv.: Anemonetur v. Fløjstrup, MT bil kl. 09.00 og 09.40 

         (Eva, Marcus)

Torsdag 22.04.

Strand.: Bålmad (Helle, Sanne)

Skov.: Bålmad - Ris og Grøntsager (Louise, Nahid)

Flyv.: ”Klimaforandringer og Dyreliv”. Vi lære om de 6 

         dyregrupper –

         pattedyr/fisk/fugle/padder/insekter og krybdyr. Vi  

         vælger hver især et dyr som vi

         undersøger nærmere (Eva, Marcus)

Fredag 23.04.

Strand.: Kartoffeltryk (Helle, Sanne)

Skov.: Gåtur til B lommevænget (Louise, Nahid)

Flyv.: Vi skal have et ordentlig skud C-Vitamin, derfor 

         laver vi Brændenældesuppe på bål og

         Brændenældebrød i ovnen (Eva, Marcus)