Aktivitetsplan

Vuggestuen – Aktivitetsplan uge 47+48, 2022.

Uge 47/Tema.: Efterår

Mandag 21.11.

Pupper.: Dialogisk læsning (Camilla, Julie)

Mini.: Vi laver motorikbane (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi leger på MTL (Jutta, Morten)

Spejder.: Vi går ud i efterårsvejret (Franciska, Liana)

Tirsdag 22.11.

Pupper.: Vi øver pincetgreb – ting ud af boks (Camilla, Julie)

Mini.: Vi laver hemmeligheder/synger (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi laver hemmeligheder (Jutta, Morten)

Spejder.: Efterårs krea (Franciska, Liana)

Onsdag 23.11.

Pupper.: Juleværksted (Camilla, Julie)

Mini.: Tur til Blommevængets legeplads (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi laver hemmeligheder (Jutta, Morten)

Spejder.: Vi går ud i efterårsvejret (Franciska, Liana)

Torsdag 24.11.

Pupper.: Vi maler med kridt (Camilla Julie)

Mini.: Vi laver hemmeligheder/synger (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi spiller musik (Jutta, Morten)

Spejder.: Krea-dag (Franciska, Liana)

Fredag 25.11.

Pupper.: Fed fredag (Camilla, Julie)

Mini.: leg på MTL (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi tegner og klistre (Jutta, Morten)

Spejder.: Vi følger børnenes spor (Franciska, Liana)

Uge 48/Tema.: Jul

Mandag 28.11.

Pupper.: Dialogisk læsning (Camilla, Julie)

Mini.: Vi laver motorikbane (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi leger på MTL (Jutta, Morten)

Spejder.: Vi går ud i efterårsvejret (Franciska, Liana)

Tirsdag 29.11.

Pupper.: Vi fanger pebernødder (Camilla, Julie)

Mini.: Vi laver hemmeligheder/synger (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi tager på cykeltur (Jutta, Morten)

Spejder.: Cykeltur/højtlæsning i MT (Franciska, Liana)

Onsdag 30.11.

Pupper.: Juleværksted (Camilla, Julie)

Mini.: Vi tager på tur (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi synger og danser (Jutta, Morten)

Spejder.: Vi samler efteråret i små krukker (Franciska, Liana)

Torsdag 01.12.

Pupper.: I dag spiser vi æbleskiver (Camilla, Julie)

Mini.: Vi laver hemmeligheder/synger (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi laver adventspynt (Jutta, Morten)

Spejder.: Hurra det er d. 1’December, kom gerne med Nissehue på – husk navn i huen (Franciska,

Liana)

Fredag 02.12.

Pupper.: Fed fredag med julemusik (Camilla, Julie)

Mini.: leg på MTL (Dorthe, Katrine, Rikke)

Grave.: Vi laver adventspynt (Jutta, Morten)

Spejder.: Vi følger børnenes spor (Franciska, Liana)

Børnehaven – Aktivitetsplan uge 47+48, 2022.

Uge 47/Tema.: Efterår + Flyvemy.: Efterår/Træ/Træer

Mandag 21.11.

Strand.: Vi går til skoven og spiser madpakke (Nahid, Sara)

Mark.: Vi leger på MTL og pynter kogler til julehytten (Betina, Githa, Per)

Skov.: ?? (Ninna, Sanna)

Flyv.: ”Ilden må aldrig gå ud”. Vi varmer os ved bålet, mens vi snitter en trænisse (Eva, Lasse,

Marcus)

Tirsdag 22.11.

Strand.: Juleklip (Nahid, Sara)

Mark.: Hurra, vi er inviteret til fødselsdag hos Mathias – 4 år i dag. MT bil. (Githa, Per)

Skov.: Skolestue – ABC (Ninna, Sanne)

Flyv.: Gymnastik kl. 09.00-10.00 på Saksild skole (Lasse, Marcus)

Onsdag 23.11.

Strand.: Hurra og Tillykke til Tobias – 3 år i dag. Vi laver hemmeligheder (Mihail, Nahid)

Mark.: Svømning kl. 10.00-10.30, MT bil kl. 09.00 og 09.15 (Lasse, Sanne)

Skov.: ?? (Ninna, Per)

Flyv.: Musik med TinaB, bagefter laver vi julegaver (Eva, Marcus)

Torsdag 24.11.

Strand.: Vi laver risengrød (Nahid, Sara)

Mark.: Bålmad (Betina, Githa, Per)

Skov.: Motorik leg på MT (Lasse, Ninna)

Flyv.: Svømning kl. 10.00-11.00, vi cykler kl. 08.30 (Marcus, Sanne)

Fredag 25.11.

Strand.: Vi laver hemmeligheder (Mihail, Nahid)

Mark.: Hurra vi er inviteret til Malthe’s fødselsdag – 4 år. MT bil 09.30 (Githa, Per)

Skov.: Bålmad – æggetoast med grønt (Ninna, Sanne)

Flyv.: ”Træ-drengene og Træ-pigerne” cykler til skoven i Bjerager. Her skal vi ”gnide” en

barktegning, beregne træernes højde i meter og ”børnelængder” og tælle årringe, lege ”Kims

leg” med træernes blade, lege ”træ-eksperten” og ”alle træets rødder (historie fortælling)”.

Når vi det, tager vi også en omgang ”træ-tag-fat”. (Eva, Lasse, Marcus)

​Uge 48/Tema.: Efterår/Vinter/Jul + Flyvemy.: Træ/Træer/Jul.

Mandag 28.11.

Strand.: Tur til Økologisk have – hvis vi har en bil (Nahid, Sara)

Mark.: Julehemmeligheder (Betina, Githa, Per)

Skov.: Skovtur – mos og kogler (Ninna, Sanne)

Flyv.: ”Træ-drengene og Træ-pigerne” cykler til skoven i Saksild, her skal vi kramme et træ, følge et

tov med bind for øjnene (over/under), lære træerne at kende, lege ”træ-memory” og lave

en krybskytte-fløjte (Lasse, Marcus)

Tirsdag 29.11.

Strand.: Vi laver julehemmeligheder (Nahid, Sara)

Mark.: Teater – Stig Pinds Verden, Dokk1 kl. 10.00-10.30. MT bil kl. 08.45 – 8 børn + Per. Resten

laver julehemmeligheder (Betina, Githa)

Skov.: Skolestue ABC (Ninna, Sanne)

Flyv.: Gymnastik kl. 09.00-10.00 på Saksild skole (Lasse, Marcus)

Onsdag 30.11.

Strand.: Vi laver pebernødder (Mihail, Nahid)

Mark.: Svømning – hvis vi har fået el bilen tilbage fra værkstedet.

Skov.: Svømning kl. 10.00-10.30, MT bil kl. 09.00 og 09.15 (Lasse, Sanne)

Flyv.: Musik med TinaB, bagefter julegaver (Eva, Marcus)

Torsdag 01.12. (Vigtig info.: Julemor kommer desværre ikke i år).

Strand.: Bålmad (Nahid, Sara)

Mark.: Bålmad med Strand. (Betina, Githa)

Skov.: Fodaftryk i (Lasse, Ninna)

Flyv.: Svømning kl. 10.00-11.00, vi cykler kl. 08.30 (Marcus, Sanne)

Fredag 02.12.

Strand.: Vi laver hemmelighederne færdige (Mihail, Nahid)

Mark.: Musik med TinaB (Betina, Githa)

Skov.: Bålmad – pasta og grønt (Ninna, Sanne)

Flyv.: Hurra, vi er inviteret til Filluca’s 6’års fødselsdag, MT bil kl. 09.15 + 09.45 ((Eva) Lasse,

Marcus